Ferdynand Wspaniały
reż. Przemysław Wyszyński
autor: Ludwik Jerzy Kern
Ferdynand Wspaniały, o wielce znaczącym nazwisku, to bohater kultowej serii powieści krakowskiego pisarza i satyryka Ludwika Jerzego Kerna, związanego ze znanymi czasopismami: warszawskimi „Szpilkami” oraz przede wszystkim krakowskim „Przekrojem”. Kern swoje utwory publikował ponadto m.in. w tygodniku „Świat”, w „Płomyku” i „Płomyczku”. Był autorem słów wielu piosenek (np. Lato, lato, Wojna domowa, Nie bądź taki szybki Bill, Cicha woda), wykonywanych m.in. przez Mieczysława Fogga, Marię Koterbską, Halinę Kunicką, wykorzystywanych także w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych (Tajemnica dzikiego szybu, Szatan z siódmej klasy, Wojna domowa). Jako autor popularnych utworów dla dzieci, m.in. właśnie Ferdynanda Wspaniałego czy Proszę słonia, na podstawie których zrealizowano znane dobranocki, został między innymi Kawalerem Orderu Uśmiechu, najcenniejszego odznaczenia dla wielu postaci publicznych, bo przyznawanego przez dzieci (rytuał przyjęcia tego orderu przewiduje między innymi wypicie szklanki soku z cytryny bez cienia grymasu!).
Przygody psa, który marzył, by zostać człowiekiem, stały się kultową lekturą dla kilku pokoleń dzieci i ich rodziców. Wielu z nas z zapartym tchem śledziło przemianę Ferdynanda, począwszy od przyjęcia wyprostowanej ludzkiej pozycji przez uszycie garnituru, obiad w eleganckiej restauracji i nocleg w luksusowym hotelu, aż po wyprawę hotelową windą w kosmos.
O reżyserze
Przemysław Wyszyński – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Absolwent Lee Strasberg Theatre & Film Institute w Los Angeles (2013) oraz Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2010). W Teatrze Collegium Nobilium zagrał w spektaklach dyplomowych w reżyserii Agnieszki Glińskiej, Jana Englerta, Cezarego Morawskiego i Andrzeja Strzeleckiego. Po ukończeniu studiów rozpoczął współpracę z Teatrem Narodowym oraz z innymi warszawskimi teatrami: Teatr Capitol, Teatr Rampa. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Występuje także w produkcjach filmowych, telewizyjnych i niezależnych. Użyczył głosu wielu postaciom w polskich wersjach językowych seriali i filmów. Jest również choreografem specjalizującym się w układach walk.
O czym myśleć? Na co zwrócić uwagę?
1. Jak wygląda Ferdynand Wspaniały?
2. Jakich teatralnych zabiegów użyto, by aktora przeobrazić w psa? Wymień zarówno elementy kostiumu, jak i gry aktorskiej.
3. Która przygoda Ferdynanda jest dla Ciebie najbardziej ciekawa?
4. Jakie jeszcze postaci pojawiają się na scenie? W jaki sposób odnoszą się do Ferdynanda?
5. W jaki sposób uzyskano efekt poruszającej się windy?
Ciekawostka
Piosenki do spektaklu napisał jeden z najwybitniejszych autorów polskich piosenek – Jacek Cygan, autor wielu muzycznych przebojów, m.in. Edyty Górniak, Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Krzysztofa Krawczyka i wielu, wielu innych. Spróbuj zapamiętać choć jedną zwrotkę! Może uda Ci się zaśpiewać wraz z aktorami.
Zobacz także
3 x Mrożek
reż. Piotr Cyrwus, Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider
autor Sławomir Mrożek